EMK İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

blank

EMK OSGB

HİJYEN EĞİTİMİ VE SERTİFİKALANDIRILMASI

HİJYEN EĞİTİMİ VE SERTİFİKALANDIRILMASI

Son dönemin en güncel sorularından biri olan hijyen konusu toplum nezdinde hemen hemen herkesin gündeminde olan ve çok önemsenen konulardan biridir.

Hijyen belgesi; insanların sağlığına olumsuz noktada etkileyen ortamlarda alınması gereken tedbirleri uygulamalı olarak gösteren hijyen eğitimi sonrası verilen belgedir.

Hijyen belgesi, sağlık bakanlığı tarafından alınması zorunlu kılınmıştır. Buna bağlı olarak gerekli eğitim için yönetmelik 2013 yılında yürürlüğe girmiştir.

Zorunlu olmasıyla beraber, zorunlu kılınan binlerce kurum, bu belge ile hem çalışanlarına hem de müşterilerine hijyenik bir ortam sunmaktadır. Hijyen belgesi alınması zorunlu olan kurumlar;

 • Su ürününü üreten yerler,
 • Doğal su ve mineral su üretimini yapan işyerleri,
 • Gıda üretimi yapan işyerleri,
 • Perakende gıda satışının yapıldığı yerler,
 • Gıda taşımacılığı ve servisi yapan iş yerleri,
 • İnsan sayısının fazla olduğu pansiyonlar, oteller ve moteller,
 • Aynı şekilde insan sayısının fazla olduğu misafirhaneler, yurtlar, öğrenci yurtları, konaklama merkezleri,
 • Temizlik hizmetleri veren şirketler,
 • Bireylerle bire bir temasta bulunan ve bu alanda hizmet veren kurumlar; güzellik merkezleri, kuaför salonları,
 • Mutfaklar, yemekhaneler,
 • Berber,
 • Hamam,
 • PCR Testi yaptırılması zorunlu olan iş yerleri,
 • Havuz işleten yerler,
 • Sauna vb. mekanlarda çalınan kişilerin hijyen belgesi alması zorunludur.

 

Hijyen belgesini alımını zorunlu kılan bu yönetmeliğin en önemli amacı, bireylerin hijyen konusunda bilinçlenmesidir.

 

Aynı zamanda işçilerin daha sağlıklı ortamda çalışarak hastalıklara yakalanmalarının engellenmesidir. İş sahasında kolay iş bulmak için gerekli olan bu belge, sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir iş hayatı sürdürmek için aynı zamanda bir ihtiyaçtır.

 

İster müşteri olsun, ister çalışan, sağlık herkes için önemlidir. Sağlığın korunması için iş yerleri, okul, otel vb. insanların yoğun olduğu yerlerde düzenli bir şekilde temizlik işlerinin yürütülmesi gereklidir. Bunun için profesyonel eğitim gereklidir. Satem sağlık kuruluşu olarak, bizler bu alanda sertifikalı hijyen eğitimi vermekteyiz.

 

Zorunlu kılınan hijyen sertifikasını, en uyguna ve en iyi şekilde kurumumuzdan almanız mümkündür. Hijyen sertifikası alması zorunlu olan ancak hijyen sertifikası olmayan kişi ve iş yerlerine cezai işlem yapılmaktadır.

 

Hijyen Belgesi Nereden Alınır?

Son dönemde özellikle bulaşıcı hastalıkların artmasıyla hijyen konusu her zaman olduğundan daha fazla gündemimize girmektedir. Bireyler artık gittikleri her yerde hijyene dikkat etmektedir. Gıdadan konaklamaya kadar ilk soru hijyenin ne ölçüde olduğudur. Bu alanda gerekli donanım ve sertifikaya sahip olup olunmadığıdır.

Halkın bu talebi ve arayışının farkında olan birçok iş yeri, çalışanları için hijyen belgesini zorunlu kılmıştır. İş yerlerinin personel alımında aradığı kriterlerden biri hijyen belgesidir.

Hijyen belgesi olmayan çalışanlarını da bu belgeyi almaları için eğitime gönderir. Kişinin işe gireceği yer belge olmadan kişiyi işe almıyorsa bu kez belge alma görevi o kişidedir.

Günümüz koşullarında hijyen belgesi almak zor değildir. Hijyen belgesini MEB onaylı kurumlarda alabileceğiniz gibi kurumumuzdan da almanız mümkündür.

Hijyen belgesi için kurumumuza başvuran bireylere belirli eğitimler vermekteyiz. Sağlık kuruluşu olarak, bu eğitimleri önemsiyor ve büyük bir hassasiyet ile veriyoruz.

Şirketlerinizde bulunan personellerinize en kısa sürede verilmesi gereken eğitimleri veriyor, ardından bu eğitime bağlı olarak kişileri sınava tabi tutuyoruz. Uyguladığımız sınavdan başarıyla geçen kişilere, hijyen belgesi vermekteyiz.

Hijyen belgesi almak için belli dersler alınmalı ve bu derslerden iyi sonuç almak gereklidir. Hijyen belgesi için verdiğimiz eğitimler şunlar;

– Kişisel temizlik kuralları,

– Tuvalet temizliği,

– Bulaşıcı hastalıklardan korunma yöntemleri,

– Koruyucu giysi kullanımı,

– İşveren ve işçilere yönelik sağlık yasaları,

– Gıda hijyeni,

– Mutfak hijyeni,

– Bakteriler,

– Virüsler,

– Parazitler,

– Mantarlar,

Bu dersler, her birey için hayati önem taşımaktadır. Günümüzde hemen hemen herkes iş hayatına atılmış durumdadır. Bu yüzden hijyen sertifikası zorunlu olmanın yanında ihtiyaçtır. Toplu alanlarda, iş hayatında hijyen konusunda nasıl hareket edilmesi gerektiği profesyonel bir şekilde öğrenilmelidir.

EMK OSGB olarak, iş yerlerinin çalışanlarına toplu olarak eğitim ve hijyen belgesi vermekteyiz. Bunun yanında bireylere şahsi olarak da hijyen belgesi vermekteyiz.

İLETİŞİM

Bize bilgilerinizi göndererek geri dönüş alabilirsiniz.

Diğer Eğitimlerimiz

MESLEKİ İSG EĞİTİMLERİ VE SERTİFİKALANDIRILMASI

3. GÖZ İSG BAĞIMSIZ DENETÇİSİ İŞ SAĞLIĞI EĞİTİMİ VE SERTİFİKALANDIRILMASI

SEKTÖRLERE GÖRE MEVSİMSEL İŞ SAĞLIĞI, GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ VE SERTİFİKALANDIRILMASI

GÜVENLİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ VE SERTİFİKALANDIRILMASI

TEMEL ÇEVRE BİLİNCİ EĞİTİM VE SERTİFİKALANDIRILMASI

GÜVENLİ İSKELE KURMA VE SÖKME EĞİTİMİ VE SERTİFİKALANDIRILMASI

SAĞLIK VE GÜVENLİK İŞARETLERİ EĞİTİMİ VE SERTİFİKALANDIRILMASI

İŞ MAKİNESİ KULLANIMI EĞİTİMİ VE SERTİFİKALANDIRILMASI

EMK OSGB

Tehlike Sınıfı Listesi

EMK OSGB

İDARİ PARA CEZALARI

Bize bilgilerinizi göndererek geri dönüş alabilirsiniz.

EMK OSGB

ÇALIŞMA SÜRELERİ

EMK OSGB

TEKLİF ALIN

Bize bilgilerinizi göndererek geri dönüş alabilirsiniz.