EMK İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

blank

EMK OSGB

ERGONOMİ EĞİTİMİ VE SERTİFİKALANDIRILMASI

ERGONOMİ EĞİTİMİ VE SERTİFİKALANDIRILMASI

Ergonomi eğitimi içerikleri, çalışanları belli rahatsızlıklardan korumaya yöneliktir. Buna örnek olarak bel-bacak, boyun, omuz ağrısı ve ellerde karıncalanma gibi rahatsızlıklardan korumak için neler yapılacağı ile ilgilidir. Sürekli ayakta duran mavi yakalılar için veya sürekli ağır kaldıran işçiler için sağlıklı duruş, yük taşımada omurga korunması, kas iskeleti koruma egzersizleri gibi koruma eğitimleri verilir. Olumsuz ergonomik koşullarda, işçilerin bel ve sırt incinmelerine neden olabilecek yüklerin daha fazla kişiyle beden gücü ile kaldırılması, taşınması veya itilmesi gibi işlerin yapılması ve destek olunması gibi risk faktörleri bulunmaktadır. Çok ağır kaldırmak, kaba ve kavranılması zor eşyalar, dengesiz objeler riskleri arttırır.

Elle taşıma işleri yönetmeliği, bu tür bedensel çalışmalarla ilgilenmektedir. İş yerinde çalışma koşullarının getirdiği sırt ve bel incinmeleri gibi konularda risk belirleme, risk azaltma ve riskten korunma sağlanması amaçlanmaktadır. 4857 sayılı iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili kanuna göre, işveren çalışanın sağlığını koruma amacıyla kas iskelet sisteminin belirlenmesi ve önlenmesi için ergonomi eğitimi ve ergonomik iyileştirmeleri yapmaları ve önlemleri almaları zorunlu tutulmuştur. Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar üzerinde çalışmakta olan bireylerin de bilgilendirilmesi ve eğitim verilmesi önemlidir.

İşveren, özellikle ekranlı araçlarla çalışmalarda işe başlamadan önce eğitim vermelidir. Bu eğitimler belirli periyotlar ile devam etmelidir. Eğitim, zorlayıcı travmalardan korunma yolları, doğru oturuş, gözlerin korunması, gözleri yoran yazı karakterleri ve renkler, gözlerin ve kas sisteminin dinlendirilmesi, ara dinlenmelerini içermelidir.

Ergonomi eğitiminin temelde hedeflenen amacı kaza ve yaralanmaları önlemek, yorgunluğu ve insan vücudunun aşırı kullanımını önlemek, kazaya bağlı olan tazminatları minimum düzeye indirmek, iş ve çalışma verimliliğini maksimum düzeye çıkarmak, konforu ve iş üretkenliği arttırmaktır. Katılımcı sayısı genellikle on veya otuz kişi arasında değişmektedir.

Çalışma ortamında ergonomi sürecinin faydaları yadsınamaz durumdadır. Çeşitli faydaları bulunmakla beraber, örnek verebileceğimiz birkaç durum vardır. Bu durumlardan ilki, ergonominin genel maliyetlerde azalma sağlamasıdır.

Ergonomik risk faktörlerini azaltmak için bazı çalışmalar yapılır ve bu sayede ciddi yaralanmaların önüne geçilir. Çalışanlara ödenen tazminatları göz önünde bulundurarak görebiliriz ki maliyet tasarrufu açısından önemli bir fırsattır. Dolaylı maliyetlerin şirketlerin üzerinde büyük bir etkisi olduğu görülmektedir.

Ergonomi risk faktörlerini azaltmak ile kalmaz, verimliliği de arttırır. Çalışanlarınızın vücut duruşunu düzeltmek, daha az zorlanması ve daha az hareket etmesine bulunan çözümler sayesinde çalışma ünitesini daha verimli hale getirir.

Ergonomi, kaliteyi yükselten bir terimdir. Çalışanlarınızın yorulmasını ve rahatsızlığını çözmeye yaramaktadır. İş fiziksel olarak yorucu olduğunda, eğitilen kalitede iş çıkarmak zor olur. Fiziksel yıpratma sorunu çözüldüğünde ise ürünün daha kaliteli üretilmesi sağlanabilir.

Ergonomi sayesinde, işletmenize daha bağlı çalışanlar olur. Çalışanlara işe karşı teşvik sağlanır. Çalışanlar, sağlığının ve güvenliğinin korunması için gayret gösterildiğine inandığı zaman bunun farkına varır. Bunu farkına vardıklarında, motivasyon ve moral yüksekliği belli seviyelere gelir. Bu tür olgular, çalışanların katılımını arttırır.

Son olarak, ergonomi daha güvenli bir kültür yaratır. İş yeri ortamında insanları sağlık ve güvenlik kültürü yaratmak ve teşvik performansı iyileştirir. Ergonomi süreci maliyeti kesinlikle hakkını veren bir terimdir. Çalışma sürecinde avantajları çok iyi şekilde görebiliriz.

İLETİŞİM

Bize bilgilerinizi göndererek geri dönüş alabilirsiniz.

Diğer Eğitimlerimiz

MESLEKİ İSG EĞİTİMLERİ VE SERTİFİKALANDIRILMASI

3. GÖZ İSG BAĞIMSIZ DENETÇİSİ İŞ SAĞLIĞI EĞİTİMİ VE SERTİFİKALANDIRILMASI

SEKTÖRLERE GÖRE MEVSİMSEL İŞ SAĞLIĞI, GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ VE SERTİFİKALANDIRILMASI

GÜVENLİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ VE SERTİFİKALANDIRILMASI

TEMEL ÇEVRE BİLİNCİ EĞİTİM VE SERTİFİKALANDIRILMASI

GÜVENLİ İSKELE KURMA VE SÖKME EĞİTİMİ VE SERTİFİKALANDIRILMASI

SAĞLIK VE GÜVENLİK İŞARETLERİ EĞİTİMİ VE SERTİFİKALANDIRILMASI

İŞ MAKİNESİ KULLANIMI EĞİTİMİ VE SERTİFİKALANDIRILMASI

EMK OSGB

Tehlike Sınıfı Listesi

EMK OSGB

İDARİ PARA CEZALARI

Bize bilgilerinizi göndererek geri dönüş alabilirsiniz.

EMK OSGB

ÇALIŞMA SÜRELERİ

EMK OSGB

TEKLİF ALIN

Bize bilgilerinizi göndererek geri dönüş alabilirsiniz.